Życie w uzależnieniu. (ja, mój świat, świat wokół).

Życie w uzależnieniu. (ja, mój świat, świat wokół).

Motywacja do podjęcia decyzji o spotkaniu z terapeutą leczenia uzależnień wynika z „jakości życia w uzależnieniu”. Jestem przekonany, że człowiek w pełni zadowolony ze swojego życia, szczęśliwy i nie mający żadnych znaków zapytania, co do słuszności swoich życiowych wyborów nie przyjdzie po pomoc, nie poprosi o diagnozę „czy jest może uzależniony”…?

Świadomość Pacjenta w pierwszym kontakcie terapeutycznym.

Świadomość Pacjenta w pierwszym kontakcie terapeutycznym.

Praca z Pacjentem zgłaszającym się do diagnozy uzależnienia od alkoholu i uzyskania ewentualnej pomocy, wymaga skoncentrowania szczególnej uwagi na świadomości i tożsamości, jaką posiada Pacjent. Nawiązanie więzi terapeutycznej z Pacjentem jest bezwzględnym warunkiem ewentualnej dalszej pracy terapeutycznej w zakresie zdiagnozowania uzależnienia i jego efektywnego leczenia. Pacjenci nawiązujący pierwszy kontakt z danym terapeutą mają skłonności do konfabulacji, ukrywania emocji, uczuć i przyczyn dla których rozważają podjęcie terapii lub nadmiernego mówienia o wszystkim, co wydaje im się istotne.

Uznanie bezsilności

Uznanie bezsilności

Ciężko ruszyć zacząć zdrowienie kiedy Pacjent walczy z chorobą. Uzależnienie jest chorobą, chorobę się leczy. Z doświadczenia zawodowego wiem jak trudno to zrozumieć w pierwszym kontakcie terapeutycznym. Pacjenci mówią dużo o walce, o chęci do walki, konieczności walki „z nałogiem”, bo tak potocznie identyfikują swój problem.

Bilans mojego trzeźwienia

Bilans mojego trzeźwienia

Bilans zdrowienia, osiąganego progresu, ale też problemów z którymi zmaga się Pacjent na drodze do osiągnięcia równowagi i harmonii życiowej stanowi istotny element naszej propozycji terapeutycznej.

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)