Czego szukam? (praca nad świadomością, początek terapii…)

Czego szukam? (praca nad świadomością, początek terapii…)

Czemu ktoś dzwoni, pisze, kontaktuje się z Nami? Strona ma jednoznaczny tytuł: nawroty.pl….

Odpowiedź każdy terapeuta zna. Pacjent szuka pomocy. Pomocy także w odnalezieniu „czego szuka”, „co zagubił”, „co zapomniał” kiedy uzależnienie przejęło kontrolę nad jego myśleniem, odczuwaniem i zachowaniem. Celem naszej terapii jest asystowanie Pacjentowi w jego zdrowieniu, a nie będzie zdrowienia bez uzyskania świadomości Pacjenta w zakresie tego, co jego  uzależnienie przesłoniło. Uzależnienie wpływa na myśli, uczucia i zachowania, Pacjent uzależniony koncentruje swoje życie wokół uzależnienia, podporządkowuje swoje działanie pozyskaniu substancji lub zachowaniach od których jest uzależniony. Jest więc naturalną koleją rzeczy zaniedbywanie wszelkich innych ważnych sfer życiowych. 


Pacjenci gubią swoje wartości moralne, etyczne, religijne, społeczne. Pacjenci uzależnieni tracą kontakt z rzeczywistym postrzeganiem świata, mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, iluzji i zaprzeczeń oraz rozproszonego Ja skutecznie odrywają Pacjenta od realnego życia i dążenia do szczęścia i zadowolenia. 

Rozwój uzależnienia sprawia, że Pacjenci patologicznie identyfikują poczucie chwilowego zadowolenia z pozyskaniem substancji lub zachowaniem od którego są uzależnieni. Normą przy tym jest, że te chwile zadowolenia są coraz krótsze, a z czasem Pacjent już nie szuka zadowolenia tylko zmniejszenia bólu i cierpienia.

Kiedy zgłasza się do nas Pacjent, prosi o kontakt, to znaczy, że zaczyna rozumieć swoje zagubienie. My, terapeuci, otwieramy Pacjentowi oczy, pokazujemy co przestał widzieć wskutek swojej choroby. 

Śmiem twierdzić, że pokazywanie Pacjentowi, co ważnego zostało przesłonięte przez mechanizmy uzależnienia, jest asystowaniem przy „zmartwychwstaniu Pacjenta” do nowego życia. Nasza pomoc jest często niezbędna, aby odpowiedzieć na pytanie: czego szukam?

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)