Ile trwa odwyk alkoholowy

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Alkoholizm to poważna i ciężka choroba przewlekła, która nieleczona może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami manifestującymi się na różnych płaszczyznach życia. Przyczyny uzależnienia od alkoholu są bardzo złożone, a objawy tego zjawiska mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia – szczególnie w ostatnich stadiach. Z tego właśnie powodu osoba chora powinna zdecydować się na terapię. Ile trwa odwyk alkoholowy i jak przebiega? Wyjaśniamy.

Krótko o alkoholizmie – czym jest i jak się objawia?

Choroba alkoholowa jest badana już od dawna, a do rozumienia jej jako jednostkę chorobową w dużym stopniu przyczynił się Elvin Morton Jellinek, który w drugiej połowie XX wieku porównał ją do nowotworów, gruźlicy czy cukrzycy. Na przestrzeni lat wyodrębniono liczne typologie tej dysfunkcji. Obecnie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uzależnienie jest zespołem objawów somatycznych, behawioralnych i poznawczych, w których picie alkoholu staje się priorytetowe nad innymi, poprzednio ważniejszymi, zachowaniami.

Do tych symptomów zaliczamy, m.in.:

 • silne pragnienie zażywania substancji,
 • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z jej przyjmowaniem,
 • stwierdzenie objawów tolerancji,
 • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania;
 • spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw,
 • fizjologiczne znaki stanu odstawienia charakterystyczne dla alkoholu: drgawki, majaczenie, przyspieszona akcja serca, niepokój czy bezsenność.

Oczywiście, symptomy te różnią się u każdego i są zazwyczaj uwarunkowane stopniem uzależnienia. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny i pojawia się przeważnie u osób, które borykają się z tym problemem od dłuższego czasu. Co ciekawe, objawy zespołu abstynencyjnego nie są subiektywnym odczuciem chorego i mają rzeczywiste potwierdzenie w wynikach przeprowadzonych badań.

Etapy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu, jak każda choroba, może się stopniowo rozwijać. Naukowcy wyróżnili 4 główne fazy, które są odmienne pod względem konsekwencji, objawów, przebiegu oraz stosowanymi metodami terapii. Dodatkowo stopień rozwoju schorzenia warunkuje to, jak długo trwa kuracja alkoholizmu.

 1. Faza wstępna (prealkoholowa) – początki tego zaburzenia są wówczas niezauważalne, a sama częstotliwość sięgania po używkę i jej dawkowanie nie różni się praktycznie niczym od powszechnie przyjętych norm społecznych. Na tym etapie mogą wystąpić pierwsze oznaki zafascynowania alkoholem, który daje użytkownikowi poczucie odprężenia i pewność siebie, której na co dzień mu brakuje.
 2. Faza ostrzegawcza (zwiastunowa) – podczas tego okresu, chory aktywnie inicjuje okazje do picia alkoholu i zmienia również jego dawkowanie na znacznie większe. Niemniej nie widzi on problemu w tym, a swoje mechanizmy uzależnienia maskuje wymówkami i wytłumaczeniami.
 3. Faza krytyczna (ostra) – trunki wtedy przejmują władzę nad ich użytkownikiem, który porzuca swoje pasje i zainteresowania na poczet spożywania alkoholu. Przestaje on mieć kontrolę nad wieloma aspektami swojego życia, co odbija się negatywnie na jego samopoczuciu i kontakcie z otoczeniem. Taka osoba zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia z powodu swojego stanu, przez co samodzielnie poszukuje sposobów na zachowanie trzeźwości, które niestety często kończą się niepowodzeniem.
 4. Faza chroniczna – zakres objawów alkoholizmu zwiastuje się w pełnym wymiarze, a życie osoby uzależnionej staje się coraz to gorsze. Narastają konfity z bliskim i dalekim otoczeniem, nierzadko dochodzi do utraty pracy, a niekiedy i relacji z innymi ludźmi. Każda próba abstynencji kończy się symptomami zespołu abstynencyjnego, które są na tyle nasilone, że mogą doprowadzić nawet do śmierci, zwłaszcza gdy nie są obserwowane przez wykwalifikowanego lekarza.

Jaki jest cel odwyku alkoholowego?

Wyjście z alkoholizmu jest rozumiane różnie i można je zdefiniować jako zaprzestanie picia alkoholu i odtrucie organizmu po ciągu nadużywania tejże substancji. Jednakże w tym procesie chodzi o coś znacznie więcej, ponieważ ma on na celu również wspomóc w zachowaniu abstynencji, zarówno podczas odwyku, jak i po jego zakończeniu. W pierwszych tygodniach lub miesiącach podopieczni często wychodzą z założenia, że jest to jedynie przerwa w piciu. Dopiero później, gdy zaczynają rozumieć istotę i charakterystykę swojej choroby, uznają trzeźwość za stan uzyskiwany dzięki własnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy, który powinien zostać z nimi do końca życia.

Do najważniejszych celów terapii uzależnień zaliczamy, m.in.:

 • wzrost równowagi psychofizycznej organizmu,
 • unormowanie życia osobistego i zawodowego,
 • zredukowanie zagrożeń zdrowotnych związanych z piciem,
 • wzrost świadomości szkodliwości picia alkoholu.

Ponadto dzięki niej podopieczni poznają siebie na nowo oraz odkrywają wraz ze specjalistami swoje mechanizmy zachowań, które doprowadzają ich do sięgania po tę używkę. To z kolei ma za zadanie pomóc im w radzeniu sobie z rozwiązywaniem problemów i rozładowywaniem emocji w inny, mniej destrukcyjny dla nich sposób.

 

 

 

Ile trwa odwyk alkoholowy? Przebieg terapii

Odwyk w przypadku osób z chorobą alkoholową odbywa się kilkuetapowo. Jest to bowiem złożony proces, który wymaga nie tylko odtrucia, ale i także samodzielnej pracy wewnętrznej, jak i tej z pomocą terapeuty uzależnień.

Detoks alkoholowy, czyli odtruwanie organizmu

Detoks alkoholowy dla wielu osób nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ wówczas manifestują się pierwsze i najgorsze objawy zespołu abstynencyjnego. Dzięki niemu jednak jesteśmy w stanie pozbyć się toksyn z organizmu, które przyczyniają się do pogorszenia kondycji fizycznej oraz psychicznej człowieka.

Terapie indywidualne i grupowe

Sesje te są niezwykle istotnym elementem całego odwyku, gdyż podczas nich każdy uczestnik ma możliwość, by zrozumieć przyczyny i mechanizm działania uzależnienia i otrzymać profesjonalne wsparcie. Choć na początku spotkania mogą być trudne ze względu na konieczność uzewnętrzniania swoich osobistych przeżyć i emocji, to z czasem stają się coraz to łatwiejsze dla większości podopiecznych, którzy krok po kroku poznają swoje zasoby i uczą się je wykorzystywać. Specjaliści na terapii grupowej i terapii indywidualnej pomagają także budować motywację, która jest ważna zarówno w utrzymaniu dalszej abstynencji, jak i w realizowaniu swoich marzeń i celów – lecz tym razem bez nałogu.

Warsztaty z komunikacji

Tego typu zajęcia umożliwiają rozwinąć swoje zdolności komunikowania się z innymi w odpowiedni sposób. Uczą one zatem asertywności, ale i nie tylko! Dotyczą one też zagadnień związanych z poprawnym wyrażaniem emocji i rozładowywaniem napięcia oraz poruszają inne tematy, które są przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo często warsztaty te dostosowywane są do potrzeb grupy, a ich przebieg jest dynamiczny.

Czas wolny

Mimo że wyjście z uzależnienia kojarzy się wielu z nas jedynie z terapią, warsztatami, spotkaniami i brakiem czasu dla siebie, to nic bardziej mylnego! W trakcie odwyku znajduje się także chwila na regenerację. Co ciekawe, ten czas nie jest tylko zbędną luką spowodowaną przez przerwę obiadową, a stanowi istotną część procesu terapeutycznego. Wynika to z faktu, iż osoby uzależnione mają duży problem z wydajnym i satysfakcjonującym odpoczynkiem. Podczas odwyku poznaje się efektywniejsze metody na spędzanie czasu, które zapewniają znacznie lepszą regenerację psychofizyczną niżeli spożywanie alkoholu.

Terapia w trybie ambulatoryjnym

Terapia ta polega na kontynuowaniu odwyku również po jego zakończeniu, aby zachować stan trzeźwości i zapobiegać nawrotom. Oznacza to, że podopieczny nie spędza już całego dnia w ośrodku, niemniej powinien się w nim pojawiać przynajmniej 1 raz na 2 tygodnie. Warto pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekła, która jest nieuleczalna, nawet w przypadku dogłębnego poznania jej przyczyn i złagodzenia objawów. W związku z tym nierzadko dochodzi do nawrotów, którym należy przeciwdziałać.

Ile trwa wyjście z alkoholizmu? – odwyk alkoholowy zamknięty

Jak wspomnieliśmy, uzależnienie od alkoholu jest chorobą bardzo złożoną, dlatego też proces odwykowy na ogół jest długotrwały. Ten aspekt uwarunkowany jest podłożem przypadłości, jej przebiegiem, i stadium, w jakim podopieczny obecnie się znajduję. Pod uwagę należy wziąć też to, do której placówki mamy zamiar się udać. W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach terapia może trwać:

 • 4 tygodnie,
 • 6 tygodni,
 • 8 tygodni i powyżej.

Oprócz tego w niektórych przypadkach realizujemy dwutygodniowe odwyki, które dedykowane są w ramach terapii motywacyjnej bądź nawrotowej. Rekonwalescencje, które odbywają się od 6 do 8 tygodni, przeznaczone są szczególnie dla uczestników cierpiących na uzależnienie mieszane. Jest to sytuacja, gdy osoba równocześnie lub naprzemiennie zażywa różne środki psychoaktywne bądź wykonuje różnorodne czynności, aby nieustannie pozostawać w stanie odurzenia i zadowolenia.

Ile trwa odwyk alkoholowy? Podsumowanie

Alkoholizm to ciężka i przebiegła choroba, której nie należy bagatelizować. Choć na początku pozostaje w ukryciu, to z biegiem tygodni, miesięcy czy lat zaczyna być zauważalna nie tylko dla osoby uzależnionej, ale i także jej otoczenia. Przypadłość ta prowadzi do uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym oraz utraty pracy, dobrej opinii i przede wszystkim relacji z bliskimi, którzy tkwią w tym razem z chorym. Wizja zrezygnowania z alkoholu do końca życia wydaje się być wręcz abstrakcyjna dla jego stałego użytkownika, dlatego warto znać pewne powiedzenie i powtarzać je każdego dnia – „nie piję dziś”.

FAQ:

 • Czym jest alkoholizm?

Jest to schorzenie polegające na uzależnieniu od alkoholu. Objawia się ono na wielu płaszczyznach – somatycznej, behawioralnej i poznawczej i fizycznej.

 • Ile czasu trwa kuracja alkoholizmu?

Ile trwa terapia alkoholizmu? Cóż, odwyk może odbywać się w różnych terminach i jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, takimi jak faza schorzenia czy jego przebieg.

 • Czy z alkoholizmu można wyjść?

Niestety, choroba alkoholowa ma charakter przewlekły, dlatego też całkowite wyjście z niej jest niemożliwe. Jednakże dzięki pracy nad sobą i swoimi mechanizmami zachowań można wejść w okres remisji.

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)