Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu

Jak rozpoznać hazardzistę? Objawy uzależnienia od hazardu

Osoby uzależnione, w tym nałogowi hazardziści, często prowadzą normalne życie – mają dom, pracę, rodzinę. Pozornie nic nie wskazuje na to, że mierzą się z ogromnym problemem. Istnieją jednak pewne objawy, na które warto zwrócić w odpowiednim momencie uwagę, aby powstrzymać rozwój uzależnienia. Jak rozpoznać nałogowego hazardzistę? Kiedy zasugerować pomoc? O tym w poniższym artykule.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Słowo „hazard” pochodzi od francuskiego hasard, co oznacza „przypadek, traf”. Wszelkie gry hazardowe zależą zatem od przypadku, a nie wiedzy czy umiejętności gracza. Należą do nich nie tylko automaty do gier, lecz również wszelkie gry liczbowe, karciane, zakłady sportowe, kasyna online, a nawet loterie promocyjne. W jednej z nich można wziąć udział również przypadkiem – za namową znajomych albo z czystej ciekawości. Taki pojedynczy incydent nie stanowi jeszcze problemu. Gorzej, gdy po pierwszej wygranej pojawia się perspektywa kolejnych, dużych osiągnięć. Graczowi może wydawać się, że teraz może wygrać jeszcze więcej, a pasmu sukcesów nie będzie końca... I tak zaczyna się uzależnienie.

Patologiczny hazardzista przestaje traktować gry losowe wyłącznie jako rozrywkę – dla niego stają się jedynym źródłem przyjemności. Ma poczucie przymusu hazardowego grania i nie potrafi powstrzymać się od kolejnej gry, nawet gdy przeznaczony na nią budżet został znacznie przekroczony. W ten sposób łatwo wpada w problemy finansowe, a później również w rodzinne.

Nałogowy hazard to uzależnienie behawioralne, które określa się jako niekontrolowane powtarzające się działanie, które szkodzi zarówno osobie uzależnionej (powodując problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym), jak i jej bliskim. Może również powodować problemy z prawem, kłopoty w pracy lub w szkole. Warto więc w porę zareagować, aby uchronić przed cierpieniem zarówno osobę uzależnioną, jak również jej najbliższych. Aby podjąć stosowne kroki, wcześniej należy dowiedzieć się, jak rozpoznać hazardzistę.

Hazardzista – jak go rozpoznać?

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu? To, w jaki sposób będzie zachowywał się nałogowy hazardzista, zależy od etapu uzależnienia, na jakim się znajduje. Przypadłość ta nie jest bowiem jednorodna – początkowo nałóg będzie dawał uzależnionemu wiele pozornie pozytywnych emocji takich jak euforia z każdej wygranej czy zadowolenie z poczucia dreszczyku emocji. Z czasem pojawi się jednak poczucie beznadziei, gdy wszelkie próby powstrzymania przymusu okażą się nieskuteczne. Wraz z rozwojem nałogu wystąpi również wydłużanie czasu grania. Na każdym z etapów u nałogowego gracza pojawiają się jednak takie objawy uzależnienia od hazardu jak poczucie przymusu grania i traktowanie hazardu jako jedynego sposobu spędzania wolnego czasu.

Uzależnienie od hazardu – objawy każdego z etapów

Wyróżniamy cztery podstawowe etapy uzależnienia od patologicznego hazardu – fazę zwycięstw, strat, desperacji i utraty nadziei. Choć występują u wielu uzależnionych, zawsze może zdarzyć się, że u konkretnej osoby zaburzenie to wygląda w nieco inny sposób. Warto więc potraktować poniższy opis objawów jako wskazówkę, lecz nie traktować tych symptomów jako koniecznych do stwierdzenia uzależnienia.

Pierwsze objawy – uzależnienie od hazardu

Wszystko zaczyna się od okazjonalnego grania. Osoba początkowo gra tylko w towarzystwie, np. wspólnie ze znajomymi kupuje zdrapki lub raz na jakiś czas obstawia, która z drużyn piłkarskich wygra dany mecz. Po kilku pierwszych wygranych zaczyna wierzyć, że jest w tym dobra i może zdobyć naprawdę duże sumy. Gra coraz więcej, wydając na to coraz większe kwoty, a także decydując się na znacznie większe ryzyko. W trakcie tego etapu uzależnienia, nazywanego także fazą zwycięstw, uwagę powinno zwrócić nietypowe do tej pory zachowanie hazardzisty. Jeśli dotychczas wszelkie gry były raczej jednorazowe, a teraz kolejnym zakładom nie ma końca, warto porozmawiać z taką osobą i przekazać jej swoje wątpliwości.

 

Jak rozpoznać hazardzistę

 

Faza strat – czym się wyróżnia?

Po fazie zwycięstw, jak to bywa w przypadku gier hazardowych, przychodzi etap strat. Prawdopodobieństwo wygranej i przegranej jest w nich bowiem niemal identyczne. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu w tej fazie? Przede wszystkim dobra passa hazardzisty odchodzi do przeszłości – przegrane są coraz częstsze, co generuje spore straty finansowe. Mimo tego osoba uzależniona nie zamierza porzucać swojego nowego „hobby”. Wręcz przeciwnie – zaczyna uważać, że to tylko chwilowe niepowodzenie i musi się „odegrać”. Z tego powodu decyduje się na zwiększenie stawek oraz częstotliwości grania.

Pojawia się również zaniedbywanie dotychczasowych alternatywnych przyjemności oraz relacji z rodziną – wszystko w imię wymyślonej, ogromnej wygranej. Ten etap to moment, gdy wyjście z uzależnienia jest jeszcze dość proste, dlatego koniecznie należy skierować hazardzistę do odpowiedniej placówki.

Jak wygląda faza desperacji?

Na tym etapie nałogu następuje kontynuowanie hazardowego grania pomimo znacznych problemów finansowych i rodzinnych, a także szkodliwych następstw psychicznych i fizycznych (np. bezsenności, depresji czy problemów spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem). Osoba uzależniona wie, że znalazła się w bardzo złej sytuacji, czuje się z tego powodu winna, lecz granie i tak zajmuje jej większość czasu.

Sfrustrowany hazardzista może nawet podejmować bezskuteczne próby kontrolowania grania – każda z nich to przede wszystkim przeżywanie silnego dyskomfortu psychicznego, niepokoju, irytacji czy podenerwowania podczas każdej próby zaprzestania grania. To ostatni moment, aby z dużym prawdopodobieństwem wydostać się z sideł nałogu. Hazardzista musi jednak dostrzec, że potrzebuje szybkiej pomocy i zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. W przeciwnym wypadku może pozostać w kolejnej fazie uzależnienia nawet do końca życia.

Faza utraty nadziei – objawy

W tym momencie hazardzista nie widzi już dla siebie żadnej innej możliwości poza grą, nawet gdy dostrzega negatywne konsekwencje grania. Pojawia się bezradność, poczucie beznadziei, a nawet myśli samobójcze. Na tym etapie nałogowi gracze często rozwodzą się, a także tracą kontakt z dziećmi. Nietrudno jest bowiem pozbawić praw rodzicielskich osobę uzależnioną od gier hazardowych. To moment, gdy wyjście z nałogu jest naprawdę trudne, lecz z odpowiednią pomocą jak najbardziej możliwe. Uzależniony musi jednak zrozumieć swój problem i zgłosić się do specjalisty sam, gdyż wokół niego nie znajdą się już raczej żadni bliscy.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu?

Gdy gry hazardowe zaczynają być znaczną częścią życia osoby z najbliższego otoczenia, kluczowe będzie uświadomienie jej, że to początek poważnego problemu. Oczywiście im szybsza reakcja, tym lepiej – hazardzista nie zdąży wtedy wejść na kolejny z etapów nałogu. W czasie pierwszej z faz pomocna może być sama rozmowa i przedstawienie osobie uzależnionej tego, jak zmieniło się jej życie, gdy wkroczył w nie patologiczny hazard – jak zaniedbuje swoje obowiązki oraz jak pogorszyły się jej relacje z członkami rodziny i znajomymi. Ważne, aby podczas takiej rozmowy zachować spokój i nie obwiniać hazardzisty, a zamiast tego przedstawić obiektywne zmiany w jej otoczeniu – w ten sposób nie zacznie się bronić i nie potraktuje osoby przychodzącej z pomocą jako wroga.

W trakcie każdej z późniejszych faz pomoc będzie coraz trudniejsza – uzależniony wpada bowiem w coraz większe poczucie beznadziei i trudno wytłumaczyć mu, że powrót do normalności to kwestia czasu i chęci. Wtedy warto jednak podjąć zwiększone wysiłki, aby przekonać hazardzistę do skorzystania z pomocy, gdyż z czasem wyjście z nałogu będzie coraz trudniejsze. Można w takim momencie przedstawić uzależnionemu plan działania – zaproponować odpowiedni ośrodek terapii uzależnień (np. ROKA na Kaszubach), zaplanować spłatę długów. Bardzo ważna będzie także cierpliwość – hazardzista początkowo może nie przyjmować do wiadomości faktu, że mierzy się z poważnym problemem i zdecydować się na pomoc dopiero po pewnym czasie.

Skuteczna pomoc w wyspecjalizowanym ośrodku

Aby raz na zawsze pozbyć się problemu z uzależnieniem od gier hazardowych, warto zdecydować się na terapię uzależnienia od hazardu w sprawdzonym ośrodku. Jednym z nich jest nasz Ośrodek Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach. U nas znajdziecie Państwo programy terapeutyczne szyte na miarę. Doskonale wiemy, jak różni bywają ludzie i ich problemy, dlatego najpierw staramy się jak najlepiej zrozumieć emocje osoby uzależnionej i dopasować do niej najlepsze formy terapii. Wszystkie zajęcia prowadzą wykwalifikowani specjaliści, którzy zdobywali doświadczenie podczas pracy z wieloma podopiecznymi – dzięki temu dobrze wiedzą, jakie działania będą skuteczne.

Co więcej, nasz ośrodek znajduje się na Kaszubach – w otoczeniu lasów i jezior, gdzie można uciec od zgiełku miasta i nabrać sił do walki z uzależnieniem. A poza zakończeniu terapii w ośrodku można skorzystać z indywidualnych spotkań – na miejscu lub online, aby zapobiec nawrotowi choroby. W ten sposób można raz na zawsze pożegnać się z uzależnieniem!

FAQ:

  • Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Objawy uzależnienia od gier hazardowych to przede wszystkim niekontrolowany przymus ciągłego grania oraz zaniedbywanie swoich obowiązków. W zależności od fazy uzależnienia objawy mogą wyglądać nieco inaczej.

  • Czy można pokonać uzależnienie od gier hazardowych?

Oczywiście, osoba uzależniona może powrócić do wcześniejszego, normalnego życia. W tym celu musi jednak podjąć odpowiednie kroki – przede wszystkim zrozumieć, że boryka się z poważnym problemem, a następnie zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień. W ten sposób ma szansę uwolnić się od wyniszczającego nałogu.

  • Jak pomóc bliskiemu, jeśli podejrzewam u niego objawy uzależnienia od hazardu?

Pierwszym krokiem będzie rozmowa z hazardzistą i wskazanie mu, że jego zachowanie odbiega od normy. Można przedstawić sposoby rozwiązania jego problemu – zaproponować ośrodek terapii uzależnień i pomóc w przygotowaniu planu spłaty długów. Uzależniony musi jednak sam chcieć zmierzyć się z problemem.

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)