na czym polega odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe – na czym polega i ile trwa?

Uzależnienie od alkoholu ma negatywny wpływ na otoczenie alkoholika, ale także na jego organizm. Alkohol to w końcu trucizna, a podczas jej trawienia w ciele zostaje wytworzonych wiele toksyn. Aby przywrócić równowagę organizmu oraz rozpocząć skuteczną terapię uzależnienia, warto najpierw przejść detoks alkoholowy. Na czym polega odtruwanie alkoholowe? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Ile trwa odtruwanie alkoholowe? O tym w niniejszym artykule.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe, inaczej nazywane odtruwaniem lub detoksem alkoholowym, polega na oczyszczeniu organizmu z zalegających w nim toksyn. Gdy osoba uzależniona spożywa alkohol każdego dnia, doprowadza do nagromadzenia szkodliwych substancji w swoich organach, co z czasem może mieć na nie wyniszczający wpływ. Aby pozbyć się resztek alkoholu z organizmu, przede wszystkim należy zaprzestać spożywania alkoholu. W przypadku uzależnienia nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż wiąże się z wystąpieniem objawów zespołu abstynencyjnego.

Z tego powodu odtrucie alkoholowe najlepiej jest przeprowadzić pod okiem specjalistów w profesjonalnym ośrodku, a nie w warunkach domowych. W ośrodku terapii uzależnień uzależniony dodatkowo otrzymuje płyny zawierające elektrolity oraz witaminy i mikroelementy, które przyspieszają usuwanie alkoholu z organizmu. W ten sposób można przeprowadzić skuteczne odtrucie organizmu po alkoholu i poradzić sobie z pierwszym alkoholowym problemem.

Odtrucie alkoholowe – jak długo trwa?

Gdy wiadomo już, na czym polega odtrucie alkoholowe, kolejną interesującą kwestią jest czas trwania tego procesu. Detoks alkoholowy zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni (takie kryterium ustalił NFZ). Długość odtrucia alkoholowego zawsze dopasowuje się jednak do konkretnej osoby uzależnionej, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby alkoholowej, stan fizyczny i psychiczny uzależnionego oraz poziom toksyn we krwi ustalany na podstawie badań. W ten sposób czas trwania odtrucia może zostać wydłużony bądź skrócony.

Ile trwa odtrucie alkoholowe w ośrodku terapii uzależnień? Każdy uzależniony trafiający do ośrodka na detoks alkoholowy najpierw zostaje szczegółowo zdiagnozowany. Ważne są informacje na temat ostatnich dni uzależnionego przed trafieniem do ośrodka – czy występowały ciągi alkoholowe, a wraz z nimi jakieś niepokojące objawy. Lekarz przeprowadzający wywiad będzie również chciał dowiedzieć się, czy uzależniony cierpi z powodu jakichś chorób. W ten sposób można ustalić dla alkoholika skuteczny plan odtrucia, który przyniesie najlepsze skutki.

Jakie problemy mogą pojawić się podczas detoksu alkoholowego?

Nagłe przerwanie ciągu alkoholowego może wywołać nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego takie jak bóle głowy, nudności i wymioty, drgawki, napady agresji, bóle mięśni, a nawet urojenia i omamy. Wszystko dlatego, że organizm już przyzwyczaił się do ciągłej obecności alkoholu, a jego brak powoduje dezorientację. Objawy odstawienia alkoholu mogą być na tyle dokuczliwe, że uzależniony będzie chciał przyjąć kolejną porcję trunku, aby tylko się ich pozbyć. To właśnie jedno z największych wyzwań podczas odtrucia alkoholowego.

Niezwykle istotne jest, aby nie ulegać pokusie i nie sięgać po kolejny alkohol. W warunkach domowych może być to znaczenie utrudnione, jednak podczas detoksu alkoholowego w ośrodku terapii uzależnień nie ma mowy o powrocie do picia – uzależniony przez cały czas znajduje się pod opieką personelu i nie ma dostępu do żadnego alkoholu. Może również skorzystać z pomocy terapeuty lub psychologa, którzy pomogą mu w tych trudnych chwilach. W dodatku otrzymuje duże ilości płynów wzbogaconych o elektrolity oraz mikroelementy, dzięki czemu objawy odstawienia alkoholu są znacznie łagodniejsze. A jeśli okaże się to konieczne, może również otrzymać leki przeciwbólowe, uspokajające, nasenne lub przeciwdrgawkowe.

ile trwa odtruwanie po alkoholu

Kiedy warto zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Na detoks alkoholowy powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, u których po odstawieniu alkoholu pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. W takiej sytuacji samodzielne uporanie się z uzależnieniem byłoby bardzo trudne. Ponadto odtrucie alkoholowe jest dobrym pomysłem dla wszystkich uzależnionych, których organizm znajduje się w bardzo złej kondycji – takie osoby mają drgawki, wymioty, problemy z pamięcią, cierpią na bezsenność oraz zaburzenia wydalania. To sygnały, że toksyny zaczynają wyniszczać organizm. Poza takimi sytuacjami detoks alkoholowy jest polecany wszystkim osobom, które zauważyły u siebie problem ze spożywaniem alkoholu i chcą się go pozbyć.

Dlaczego warto przejść odtrucie alkoholowe?

Detoks alkoholowy pozwala przede wszystkim na zregenerowanie organizmu – dzięki niemu poprawi się stan zdrowia uzależnionego, który wreszcie pozbędzie się z ciała toksyn. W ten sposób można zapobiec rozwojowi chorób, które mogłyby się pojawić na skutek zgromadzonych w organach szkodliwych substancji. Ponadto uzależniony otrzyma niezbędne elektrolity, witaminy i mikroelementy dodatkowo wspierające pracę całego ciała. W ten sposób poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, lecz również psychicznie – odtrucie alkoholowe powoduje również poprawę samopoczucia. Zakończony detoks alkoholowy to również możliwość pozbycia się objawów zespołu abstynencyjnego, czyli koniec bólów głowy, mięśni, mdłości, drgawek i urojeń.

Co po odtruwaniu alkoholowym?

Gdy już uzależniony przejdzie odtrucie organizmu, może przystąpić do dalszej terapii. Warto pamiętać, że w terapiach organizowanych przez ośrodki terapii uzależnień mogą uczestniczyć wyłącznie osoby w danym momencie trzeźwe. Oczyszczenie organizmu z alkoholu jest zatem w takim przypadku niezbędnym pierwszym krokiem na drodze ku lepszemu życiu.

Aby wyjść z nałogu alkoholowego, można zdecydować się na jedną z wielu form terapii uzależnienia. Najczęściej dzieli się ona na terapię grupową uzależnień oraz terapię indywidualną. Ma ona na celu uświadomienie osobie uzależnionej jej problemu oraz przekazanie wiedzy niezbędnej do radzenia sobie z nim. Dzięki zajęciom pozwalającym na uzyskanie stabilności emocjonalnej i poprawiającym kondycję psychofizyczną uczestnicy terapii uzależnień od alkoholu mogą przekonać się, że życie bez używki jest jak najbardziej możliwe, a w dodatku może być znacznie piękniejsze niż to wypełnione alkoholem.

Warto zdecydować się na terapię grupową, która uczy słuchania innych, a także pozwala dowiedzieć się wiele o sobie. To również dobry sposób na uzyskanie dużego wsparcia i odnalezienie w sobie siły do walki z nałogiem. Terapię grupową można dodatkowo uzupełnić o sesje indywidualnej terapii, gdzie wspólnie z terapeutą możliwe będzie wypracowanie najlepszych sposobów na pokonanie uzależnienia.

Odtrucie alkoholowe – nie tylko u osób uzależnionych

Zatrucie alkoholowe to przypadłość, która dotyka nie tylko osób regularnie spożywających duże ilości alkoholu. Może wystąpić także po jednorazowym nadmiernym wypiciu napojów wyskokowych. W takim wypadku również warto przejść przez proces odtrucia alkoholowego, lecz zazwyczaj wystarczy przeprowadzić go w domu. Niezbędne będzie wtedy odpowiednie nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie elektrolitów. W ten sposób można pozbyć się niechcianych toksyn z ciała i doprowadzić organizm do homeostazy.

Detoks alkoholowy w ośrodku ROKA na Kaszubach

Jeśli szukacie Państwo miejsca, w którym można przejść odtrucie alkoholowe, a następnie kontynuować walkę z uzależnieniem podczas różnorodnych terapii, to Ośrodek Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach jest idealnym rozwiązaniem. Oferujemy skuteczny detoks alkoholowy dostosowany do zgłaszającej się osoby uzależnionej – najpierw przeprowadzamy szczegółowy wywiad oraz badanie krwi, na podstawie którego ustalamy, jaki czas trwania odtrucia będzie najlepszy. Detoks alkoholowy można odbyć w pokoju 1- lub 2-osobowym, a przez cały jego czas pacjenci mogą korzystać z pomocy terapeuty i psychologa, a także brać udział w zajęciach terapeutycznych. Zapewniamy pełne wyżywienie oraz dostarczamy niezbędne w tym procesie płyny uzupełnione o brakujące elektrolity, witaminy oraz odpowiednio dobrane leki. W naszym ośrodku przejście przez odtrucie alkoholowe jest niezwykle skuteczne i pozwala na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów zespołu odstawiennego.

Po detoksie alkoholowym można kontynuować u nas walkę z uzależnieniem od alkoholu. Prowadzimy terapie grupowe oraz indywidualne, które pozwalają na przejęcie kontroli nad nałogiem i szybki powrót do lepszego życia. U nas można również brać udział w warsztatach z komunikacji oraz arteterapii i filmoterapii, które pozytywnie wpływają na proces wychodzenia z uzależnienia. A po ukończeniu terapii w naszym ośrodku istnieje opcja wzięcia udziału w terapii zapobiegania nawrotom, czyli cyklu spotkań zapobiegających powrotowi do nałogu. W ten sposób można skutecznie uporać się z wyniszczającym nałogiem i rozpocząć nowe, piękne życie!

FAQ:

  • Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Detoks alkoholowy polega na przerwaniu ciągu alkoholowego i oczyszczeniu organizmu z toksyn powstałych na skutek trawienia alkoholu. Podczas takiego odtrucia uzależniony nie ma dostępu do żadnego alkoholu, a zamiast niego podaje się mu duże ilości płynów wzbogaconych o elektrolity, witaminy i mikroelementy, co pomaga ograniczyć objawy odstawienia.

  • Odtrucie alkoholowe – ile trwa?

Najczęściej odtrucie alkoholowe trwa co najmniej kilka dni – od 7 do 10. Czas trwania detoksu alkoholowego zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, stanu psychofizycznego osoby uzależnionej oraz wyników jej badań. Każde odtruwanie poprzedzone jest szczegółowym wywiadem, który pozwala na opracowanie najlepszego planu detoksu.

  • Czy przejście przez detoks alkoholowy jest konieczne?

Jeśli osoba uzależniona planuje rozpoczęcie terapii uzależnienia, odtrucie alkoholowe jest niezbędne – warunkiem uczestnictwa w terapii jest bowiem pozostawanie trzeźwym. Detoks alkoholowy przyczynia się też do lepszego stanu zdrowia oraz poprawy samopoczucia, dlatego jego pozytywne skutki odczują wszyscy uzależnieni, którzy się na niego zdecydują.

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)