Układ nagrody a alkohol

Układ nagrody a alkohol

Spożywanie alkoholu upośledza działanie tzw. układu nagrody, czyli struktury mózgowej odpowiadającej m.in. za motywację, odczuwanie przyjemności i satysfakcji. Pod wpływem alkoholu dochodzi do zaburzenia metabolizmu neuronów (komórek nerwowych) a to sprawia, że zmniejsza się ich aktywność.

Początkiem uzależnienia od alkoholu jest odczuwanie przyjemności z picia. Po jego spożyciu dochodzi do pobudzenia neuroprzekaźników, a tym samym wydzielania ogromnych ilości dopaminy.

W normalnych warunkach działanie układu nagrody jest człowiekowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, czyli powtarzania czynności warunkujących przeżycie (jedzenie posiłków czy nawadnianie organizmu). Jednak w warunkach niekontrolowanych, kiedy wydzielanie dopaminy jest zbyt intensywne, organizm nie może opanować ekscytacji wywołanej neuroprzekaźnikiem przyjemności.  

Codzienne zaspakajanie potrzeb fizjologicznych nie dostarcza takich emocji, jak spożycie alkoholu. Osoba uzależniająca się od alkoholu, na poziomie swojego zachowania musi zażywać coraz większe jego ilości po to, by zaspokoić pierwotny głód. W ten sposób pije coraz częściej, coraz więcej, nawet bez opamiętania.

 

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)