Detoks (detoksyzacja)

Nadużywanie alkoholu i innych używek niesie za sobą nie tylko konsekwencje rodzinne, społeczne czy finansowe, ale też zdrowotne. Przerwanie cyklu spożywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych może być zbyt trudne i niebezpieczne dlatego też osoba uzależniona nieraz potrzebuje profesjonalnej detoksykacji.
Terapia stacjonarna

Detoks alkoholowy

Tylko odtrucie organizmu po alkoholu bezpieczne dla osoby uzależnionej, przeprowadzane pod opieką specjalistów przyniesie  największe korzyści dla osoby uzależnionej. 
Terapia zapobiegania nawrotom

Detoks narkotykowy

Pierwszym i zarazem niezwykle ważnym krokiem na drodze do uwolnienia się od uzależnienia od substancji psychoaktywnych jest detoks narkotykowy.
Otwarte spotkania grupy wsparcia dla uczestników i absolwentów ośrodka

Detoks lekowy

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że większość leków dostępnych w aptekach, ma działanie psychoaktywne — oznacza to, że mogą one prowadzić do uzależnienia, tym samym zmuszać osoby do poszukiwań informacji na temat detoksu lekowego.
Spożywanie alkoholu i innych substancji w nadmiernych ilościach powoduje kumulację szkodliwych składników w organizmie odpowiadających za objawy zespołu odstawiennego. Detoksykacja ma na celu złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego po odstawieniu środków uzależniających.
Podczas procesu detoksykacji wykonywane są badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić stan osoby uzależnionej  oraz zastosować odpowiedni proces.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Czy detoksyzacja jest konieczna?

W zależności od nasilenia uzależnienia, objawy odstawienia mogą powodować silny ból i szereg negatywnych objawów. Objawy odczuwane przy odstawieniu substancji są bardzo zróżnicowane, a osoby w detoksie mogą cierpieć fizycznie i emocjonalnie w szczególności przez pierwsze kilka dni.

Dlatego tak ważne jest, aby proces detoksykacji odbywał się w bezpiecznym środowisku wśród ludzi przeszkolonych do radzenia sobie z każdą ewentualnością, która może się wydarzyć.
O sposobie i rodzaju oddziaływań medycznych decyduje zawsze lekarz współpracujący z naszym ośrodkiem.

Dostosowujemy proces detoksykacji do każdej osoby rozpoczynającej deoksyzację i zapewniamy, że detoksykacja jest przeprowadzana w bezpieczny i ukierunkowany sposób, aby złagodzić skutki uboczne związane z „odstawieniem” substancji takich jak alkohol, narkotyki czy leki. Detoks alkoholowy, jak i narkotykowy odbywa się na podstawie podawania płynów infuzyjnych, witamin, brakujących elektrolitów oraz odpowiednio dobranych leków. W zależności od kilku czynników, detoksykacja może zająć od 3 dni do nawet 3 tygodni, aż do momentu uzyskania równowagi w organizmie.

Czynniki wpływające na długość detoksyzacji

  • rodzaj substancji, od której osoba jest uzalezniona
  • czas trwania nałogu
  • nasilenie uzależnienia
  • metoda nadużycia
  • ilość substancji, jaką pacjent przyjmował jednorazowo
  • zdrowie psychiczne pacjenta
  • stan zdrowotny


Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)