Detoks alkoholowy

Image
Tylko odtrucie organizmu po alkoholu bezpieczne dla pacjenta, przeprowadzane pod opieką specjalistów przyniesie  największe korzyści dla osoby uzależnionej. Przechodzenie w stan trzeźwości nie jest prostym procesem. Długie spożywanie substancji psychoaktywnych sieje duże spustoszenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Odzwyczajenie organizmu od toksycznej trucizny niesie za sobą skutki uboczne. 
Uzależnienie od alkoholu to choroba, która wyniszcza ciało i umysł pacjenta. Jest to schorzenie śmiertelne, które niesie po drodze wiele bólu, cierpienia i smutku nie tylko dla osoby borykającej się z problemem alkoholowym, ale również dla bliskich. Odwyk alkoholowy to czasami jedyny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego. Najlepiej jednak, aby detoksykacja odbywała się pod okiem doświadczonych specjalistów i lekarzy. Kadra naszego Ośrodka Terapii Uzależnień ROKA w Pomorskim to doświadczeni psychologowie i terapeuci, którzy wiedzą, że detoks alkoholowy to pierwszy krok do podjęcia świadomej terapii. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą być niezwykle trudne i zniechęcić uzależnionego do walki, jednak w ROKA wiemy, jak pomóc przetrwać te trudne chwile.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Detoks alkoholowy: Pomorskie – zdrowotne skutki nadużywania alkoholu 

W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA położonym w województwie pomorskim przeprowadzamy profesjonalne odtrucie alkoholowe oraz prowadzimy terapię uzależnień. Pomagamy naszym pacjentom wyjść na prostą i odzyskać władzę nad własnym życiem. Wiemy, że uzależnienie od alkoholu etylowego niesie ze sobą bolesne skutki psychiczne i fizyczne, a choroba ta działa destrukcyjne na praktycznie każdy element życia. Jakie są zdrowotne skutki nadużywania alkoholu? Są to między innymi: 

 • marskość wątroby – alkoholizm jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju marskości wątroby, co może prowadzić do niewydolności wątroby i konieczności przeszczepu tego narządu, 
 • zapalenie wątroby – alkohol może prowadzić do zapalenia wątroby, zwłaszcza w przypadku długotrwałego spożywania tej substancji,
 • uszkodzenie mózgu – długotrwałe picie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia mózgu, co objawia się zaburzeniami pamięci, koncentracji i funkcji poznawczych,
 • polineuropatia alkoholowa – to zaburzenie neurologiczne, które może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu i funkcji układu nerwowego,
 • śmierć – alkoholizm może prowadzić do przedwczesnej śmierci z powodu powikłań zdrowotnych. Dlatego też przerwanie ciągu alkoholowego i detoks alkoholowy to pierwszy krok do ratowania życia osoby uzależnionej. 

Detoks alkoholowy – pomożemy przejść przez objawy zespołu abstynencyjnego 

Tylko odtrucie organizmu po alkoholu bezpieczne dla pacjenta, przeprowadzane pod opieką specjalistów przyniesie największe korzyści dla osoby uzależnionej. Przechodzenie w stan trzeźwości nie jest prostym procesem. Długie spożywanie substancji psychoaktywnych sieje duże spustoszenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Odzwyczajenie organizmu od toksycznej trucizny niesie za sobą skutki uboczne.

Poza fizycznymi dolegliwościami (m.in. problemy z układem pokarmowym, krwionośnym, bóle głowy i całego ciała), w tym stanie pojawiają się także zaburzenia natury psychicznej (lęk, depresja, niepokój, bezsenność, zaburzenia osobowości, majaczenie itd.). W niektórych przypadkach zdarzają się także powikłania takie jak między innymi:

 • padaczka — do której objawów zaliczyć można m.in. drgawki, utratę przytomności, mimowolne oddawanie moczu, zaburzenia świadomości,
 • depresja — czyli np. smutek, przygnębienie, niepokój, spadek aktywności,
 • próby samobójcze.

Na wystąpienie poszczególnych objawów odstawiennych ma wpływ stopień zaawansowania choroby alkoholowej. Warto jednak pamiętać, że profesjonalnie przeprowadzone odtrucie łagodzi większość dolegliwości i jest bezpieczniejsze niż domowy detoks alkoholowy. W ROKA dysponujemy szerokim zapleczem sposobów na to, aby objawy zespołu abstynencyjnego były na uzależnionego jak najmniej dotkliwe i stały się motywacją do dalszej terapii.

Detoks alkoholowy na Kaszubach – na czym polega detoks alkoholowy?

Odtruwanie organizmu z alkoholu to inaczej usunięcie z krwiobiegu szkodliwych substancji. Polega na przetoczeniu płynów — pacjentowi podaje się leki i minerały, które mają na celu uzupełnienie braków, jakie powstały w gospodarce wodno-elektrolitowej. Ich zadaniem jest likwidacja nieprzyjemnych objawów ostawienia alkoholu etylowego. Odtrucie organizmu po alkoholu wiąże się także z podawaniem preparatów o działaniu uspokajającym.

Ten proces medycznej opieki i wsparcia, którego celem jest pomaganie osobom uzależnionym od alkoholu w bezpiecznym i kontrolowanym sposobie wyjścia z nałogu. Detoks alkoholowy ma na celu złagodzenie objawów odstawienia substancji i minimalizowanie potencjalnych powikłań zdrowotnych związanych z rezygnacją z alkoholu.

Detoks alkoholowy jest niezbędny dla osób uzależnionych, aby zapewnić im bezpieczne przejście przez trudny okres odstawienia i rozpoczęcie procesu rehabilitacji. Ważne jest, aby proces ten był prowadzony przez profesjonalny personel medyczny, który może skutecznie zarządzać ewentualnymi komplikacjami zdrowotnymi i zapewnić odpowiednie wsparcie psychologiczne osobie uzależnionej. Po zakończeniu detoksu konieczna jest kontynuacja leczenia i wsparcie, aby chory mógł utrzymać trzeźwość i osiągnąć pełen powrót do zdrowia.

Zalety odtruwania organizmu z alkoholu – detoks alkoholowy: Kaszuby

Z odtrucia organizmu po alkoholu wynika wiele korzyści. Szybka i profesjonalna pomoc medyczna może w skuteczny sposób poprawić zły stan zdrowotny pacjenta walczącego z uzależnieniem. Podczas kilkudniowego poalkoholowego odtruwania organizm wraca do równowagi. Długość tego procesu uzależniona jest od tego, w jakim stanie jest osoba uzależniona. Odtruwanie organizmu z alkoholu pozwala na łagodne, kontrolowane i komfortowe przejście do stanu trzeźwości. Jest nie tylko terapią fizyczną, ale i wpływa pozytywnie na sferę psychiczną.

Jakie zalety niesie za sobą odtruwanie organizmu z alkoholu? Oto kilka korzyści:

 • pozwala przerwać ciąg alkoholowy w bezpieczny i kontrolowany sposób,
 • regeneracja organizmu,
 • usunięcie wszystkich toksyn z organizmu,
 • uzupełnienie mikroelementów, płynów, witamin – te ostatnie zwłaszcza chronią mózg,
 • poprawa ogólnego samopoczucia,
 • pozbycie się nieprzyjemnego bólu
 • gotowość do rozpoczęcia dalszej terapii,
 • zrzucenie pierwszego balastu związanego z nałogiem,
 • pierwszy krok do tego, aby odzyskać z powrotem kontrolę nad własnym życiem.
 • spełnienie warunku, że w terapii w ośrodku uzależnień uczestniczyć mogą tylko osoby w danym momencie trzeźwe.

Odtruwanie organizmu po alkoholu za pomocą płynu wieloelektrolitowego, soli fizjologicznej, glukozy, witamin przyspiesza metabolizm. W ten sposób wątroba szybciej pozbywa się nagromadzonego w organizmie alkoholu.

Jak wygląda detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy oraz przerwa od spożywania alkoholu przebiega w kilku etapach. W każdym kroku monitorujemy stan fizyczny i psychiczny osoby uzależnionej i dbamy o jej komfort. Jak zatem wygląda proces polegający na odtruwaniu alkoholowym?

 • Ocena medyczna – osoba uzależniona od alkoholu poddawana jest ocenie medycznej przez lekarza lub personel medyczny. Celem jest określenie stopnia uzależnienia, ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych współistniejących problemów zdrowotnych.
 • Wycofanie alkoholu – może to obejmować zmniejszanie dawek alkoholu lub zastąpienie go lekami przeciwdrgawkowymi, które zapobiegają napadom drgawkowym, które mogą wystąpić w wyniku odstawienia substancji uzależniającej.
 • Leczenie objawów odstawienia – w czasie odstawienia alkoholu mogą pojawić się zespół abstynencyjny, taki jak drżenie rąk, nudności, wymioty, bezsenność, nadpobudliwość nerwowa i inne. Personel medyczny monitoruje i leczy te objawy, zapewniając pacjentowi komfort i bezpieczeństwo.
 • Wsparcie psychologiczne – osoby poddawane detoksowi alkoholowemu w naszym ośrodku otrzymują wsparcie psychologiczne od specjalistów, terapeutów i trenerów. Pomaga to radzić sobie z emocjami i stresami związanymi z odstawieniem alkoholu oraz przygotowuje do dalszego leczenia i rehabilitacji.
 • Edukacja i planowanie po detoksie – w trakcie procesu detoksu chory otrzymuje informacje na temat uzależnienia od alkoholu i jego konsekwencji. Tworzony jest także plan kontynuacji leczenia i rehabilitacji, który może obejmować terapię, wsparcie społeczne i inne interwencje, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej.

Detoks alkoholowy Pomorskie – prywatny ośrodek na Kaszubach

W naszym prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA zajmujemy się kompleksową walką z uzależnieniami behawioralnymi oraz od substancji szkodliwych, w tym z uzależnieniem od alkoholu. Dbamy o to, aby osoby borykające się z problemem alkoholowym mogły poprzez odtrucie alkoholowe rozpocząć świadomą i pełnowymiarową terapię, która pomoże im odzyskać władzę nad własnym życiem.

W ramach detoksykacji alkoholowej:

 • pacjent jest nawadniany – uzupełniane są elektrolity i płyny,
 • podaje się witaminy z grupy B oraz beta-blokery, jeśli pobudzony został układ współczulny, a także mikroelementy,
 • osoba uzależniona otrzymuje ponadto benzodiazepiny, które pomagają w walce z zespołem abstynencyjnym, działając wyciszająco.

Wszelkie leki czy suplementy diety podawane są zazwyczaj domięśniowo lub dożylnie ze względu na to, że preparaty te są słabo wchłaniane doustnie. Alkoholowe odtrucie odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, aby pacjent mógł się zmierzyć w komfortowych warunkach z tym wyzwaniem. Detoksykacja, którą przeprowadzamy, realizowana jest na najwyższym poziomie i choć sama w sobie nie jest metodą leczenia alkoholizmu, to stanowi najważniejszy krok w walce z uzależnieniem.

Detoksykacja alkoholowa to przygotowanie osoby uzależnionej również do tego, aby mogła podjąć dalszą terapię swojego nałogu. Zmotywowanie jej do rozpoczęcia lub kontynuacji terapii na tym etapie może przynieść oczekiwany efekt.

Ile trwa odtruwanie alkoholowe?

Odtruciom alkoholowym towarzyszą nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego, które mogą nawet zagrażać zdrowiu albo życiu człowieka. Dlatego wykonanie detoksu w Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA w województwie Pomorskim daje gwarancję, że stan pacjenta jest monitorowany przez wykwalifikowany zespół medyczny przez całą dobę. W każdej chwili obsługa ośrodka może szybko zareagować. Odtrucie alkoholowe trwa z reguły 3-5 dni. Każda osoba uzależniona inaczej reaguje na detoks. Zbyt szybkie działanie, tzw. odtruwanie ekspresowe może doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego za każdym razem opracowujemy inną strategię działania, aby skutecznie pomóc pacjentowi przejść przez ten niełatwy dla niego okres.

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)