Terapia nawrotów w uzależnieniu

Image

Uzależnienie to choroba przewlekła. Oznacza to, że nawet zakończona sukcesem terapia i czasowe wytrwanie w abstynencji nie gwarantuje pełnego wyzdrowienia. Nie bez przyczyny mówi się, że alkoholikiem, hazardzistą czy narkomanem jest się przez całe życie. 

Osoby, które doświadczają choroby uzależnieniowej, a także ich bliscy, muszą bowiem mieć świadomość, że może dojść do nawrotu nałogu. Jest to zjawisko, które zależy od wielu czynników – w tym najważniejszy dotyczy determinacji chorego. Jednak upadki się zdarzają i nie są powodem do wstydu, jeśli uzależniony szuka w takich momentach specjalistycznej pomocy. W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA oferujemy terapię nawrotów, która pomoże Ci wrócić na właściwe tory.

Nawrót choroby – co to jest?

Nawrót uzależnienia odnosi się do powrotu do wcześniejszego wzorca używania substancji lub zachowań uzależniających po okresie abstynencji bądź terapii. Oznacza to, że osoba, która wcześniej zmagała się z uzależnieniem od substancji lub zachowań, ponownie zaczyna wpadać w błędne wzorce chorobowe.

Uzależnieni po wyjściu z ośrodka i zakończeniu terapii oraz psychoterapii narażeni są na różnego rodzaju pokusy i życie w otoczeniu, które nierzadko związane było z wykształceniem nałogu. Nie wszyscy  radzą sobie w sytuacji permanentnego wystawienia na pokusy, co sprzyja nawrotom uzależnienia. Taki powrót to trudne doświadczenie zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Chory odczuwa bowiem różne negatywne emocje i traci wiarę w siebie.

Na czym polega terapia nawrotów w uzależnieniu w ośrodku ROKA - Pomorskie?

W sytuacji kiedy wystąpiły nawroty:

  • picia,
  • zażywania narkotyków,
  • leków lub dopalaczy
  • patologicznego hazardu,
  • korzystania z internetu,
  • grania w gry,
  • seksoholizmu,

konieczne jest ponowne podjęcie terapii. W ramach terapii nawrotów w Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach wykonana będzie pogłębiona analiza ponownego pojawienia się objawów choroby i przyczyn, które ją wywołały. Ten specjalny rodzaj terapii ma na celu wprowadzenie kolejnych metod i technik radzenia sobie z trudnościami pojawiającymi się w życiu bez używek (np. wykorzystując pogłębioną terapię indywidualną). Pomoże także w ponownym utrzymywaniu abstynencji.

Kiedy podjąć terapię nawrotową?

Badania wskazują, że odsetek nawrotów jest najwyższy w ciągu pierwszych trzech miesięcy po zakończeniu terapii. Dlatego nasz zespół terapeutów, jeśli tylko wyrazisz na to zgodę, będzie z Tobą w kontakcie. Czas ten pozwoli na niejako ponowną socjalizację oraz ponowne wdrożenie w życie w społeczeństwie i radzenie sobie z trudnościami bez konieczności uciekania się do nałogu. Jednocześnie jesteśmy także otwarci dla osób, którym udało się czasowo wyjść z nałogu, jednak po miesiącach lub latach wystąpił nawrót uzależnienia.

W sytuacji nawrotu choroby i konieczne jest rozpoczęcie terapii oraz podjęcie leczenia odwykowego. Czas jego trwania uzależniony jest od rodzaju nałogu oraz od indywidualnych cech osoby uzależnionej.

Jak poradzić sobie z nawrotem uzależnienia?

W momencie, kiedy wystąpią objawy wskazujące na nawrót choroby, osobę uzależnioną trzeba jak najszybciej skierować na ponowną terapię, która obejmuje detoksykację organizmu (jeśli doszło do złamania abstynencji i jest ona konieczna) oraz psychoterapię indywidualną i grupową. Celem podjęcia ponownej terapii jest zatrzymanie rozwoju uzależnienia, by nie dopuścić do powiększania się wynikającej z niego destrukcji.

Dla wielu osób nawrót uzależnienia może być częścią procesu zdrowienia, ponieważ może on dostarczyć ważnych informacji na temat nieprzetworzonych problemów lub potrzeb, które wymagają dalszej pracy terapeutycznej. Jednakże nawrót uzależnienia może być także wyzwaniem dla osoby uzależnionej i jej bliskich, wymagając dodatkowego wsparcia i interwencji, aby powrócić na ścieżkę zdrowienia.

Terapia nawrotów w uzależnieniu: Kaszuby – dlaczego warto?

  • Zrozumienie przyczyn nawrotu – terapia nawrotów uzależnień może pomóc osobie uzależnionej zrozumieć głębsze przyczyny swojego nawrotu, identyfikując wyzwalacze i czynniki, które przyczyniły się do ponownego sięgnięcia po używki lub zachowania uzależniające. W ten sposób możliwe jest przyszłościowe odsunięcie tych wyzwalaczy.
  • Rozwój skutecznych strategii zapobiegania nawrotom – podczas terapii nawrotów uzależnień chory pracuje wraz z naszymi terapeutami nad opracowaniem skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem, trudnymi emocjami i pokusami, które mogą prowadzić do nawrotów. Taka terapia uzależnień obejmuje między innymi naukę zdrowych mechanizmów radzenia sobie i sposobów zarządzania emocjami.
  • Wsparcie emocjonalne i psychologiczne – nasi terapeuci specjalizujący się w terapii nawrotów uzależnień zapewniają osobie uzależnionej wsparcie emocjonalne i psychologiczne w trakcie trudnego procesu powrotu do trzeźwości. Pomagają zwalczyć choremu uczucie wstydu, lęku czy depresji związanych z poczuciem winy wywołanym powrotem np. do substancji psychoaktywnych lub alkoholu.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami
Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)