Terapia uzależnień od alkoholu

Image
Problem z nadużywaniem alkoholu to często problem, który występuje  na co dzień we wszystkich grupach społecznych, bez względu na miejsce zamieszkania, posiadany status społeczny, zamożność, wykształcenie, czy wiek osób uzależnionych. Szansa na wyjście z nałogu, niezależnie od statusu, jest równie wysoka dla każdego z uzależnionych, a terapię warto rozpocząć jak najszybciej  np. od bezpłatnych konsultacji z naszym ośrodkiem.

Alkoholizm – kogo dotyka i jak zacząć terapię uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu występuje w takim samym stopniu u osób na prestiżowych stanowiskach, dobrze sytuowanych, jak i u osób bezrobotnych, czy o niższym statusie. To problem zarówno ludzi z wysokim wykształceniem,  doktorów, profesorów oraz osób bez wykształcenia. Często nałóg ten powoduje wykluczenie ze społeczeństwa osoby uzależnionej, co przyczynia się do dalszej degradacji i pogrążanie się w nałogu. Choroba alkoholowa to nie tylko uzależnienie od chęci spożywania napojów zawierających alkohol, ale również silne uzależnienie psychiczne. Jak każde uzależnienie jest to choroba, którą ciężko pokonać w pojedynkę, która w konsekwencji często prowadzi do śmierci osoby uzależnionej. Stres, smutek, odrzucenie, pojawiająca się agresja to częste objawy informujące o potrzebie podjęcia konkretnych działań w kierunku zatrzymania rozwoju choroby i konsekwencji z niej wynikających. Skuteczna  terapia uzależnienia zależy od podjęcia samodzielnej decyzji i chęci zmiany swojego dotychczasowego życia. Duże znaczenie ma wsparcie najbliższych i próba wspólnego wyjścia z nałogu osoby uzależnionej. Terapia uzależnień, często z uwagi na silne zatrucie organizmu przez związki chemiczne zawarte w alkoholu, wymaga na początek wsparcia poprzez odtrucie organizmu przy wsparciu farmakologii i konsultacji medycznej osoby uzależnionej, czyli tak zwany detox.

Terapia uzależnienia od alkoholu w Ośrodku terapii  uzależnień ROKA

Decydując się na terapię w Ośrodku terapii uzależnień ROKA na Kaszubach poprzez odseparowanie się od swojego codziennego otoczenia będzie Ci łatwiej w spokoju skoncentrować się na sobie i utrzymać abstynencję. Podejmując trud walki z uzależnianiem od alkoholu masz gwarancję spotkania tutaj doświadczonych specjalistów, którzy pomogli wielu uzależnionym wyjść z uzależnienia,  ponieważ posiadają obszerną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie.  Podjęcie  decyzji wiążącej się z zerwaniem z nałogiem będzie przełomowym momentem w zmianie Twojego życia Wybierając nasz ośrodek wspólnie odkryjemy podłoże Twojego problemu i chęci picia oraz nauczymy Cię radzić sobie ze stresem, jakiego doświadczasz w codziennym życiu. W naszym ośrodku oprócz odtrucia alkoholowego pomożemy Ci poradzić sobie z nałogiem. Naszą pracę opieramy o dialog, budowanie Twojej osobistej motywacji poprzez zmianę i w oparciu o Twoje zasoby i mocne strony. Jest to program o dużej efektywności pod warunkiem, że będziesz chciał z niego skorzystać i nam zaufać. Naszym celem jest dzielenie się z uczestnikami terapii i ich bliskimi pomocnymi informacjami dotyczącymi terapii uzależnienia od alkoholu. Zapewniamy kompleksową terapię alkoholową obejmującą m.in. zajęcia terapeutyczne, konsultacje i warsztaty, a także odtrucie alkoholowe zwane też często detoksem alkoholowym.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

 • Głód alkoholowy - silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu .
 • Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
 • Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
 • Objawy abstynencyjne (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
 • Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
 • Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.
 • Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.
 • Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.
Image

Fazy uzależnienia od alkoholu:

 • Faza wstępna prealkoholowa, trwająca od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Człowiek odkrywa, że picie alkoholu nie tylko daje przyjemne doznania, ale także łagodzi przykre stany emocjonalne. Wzrasta tolerancja na alkohol.
 • Faza ostrzegawcza zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych – palimpsestów.
 • Faza krytyczna rozpoczyna się od utraty kontroli nad piciem.
 • Faza przewlekła zaczyna się wraz z wystąpieniem wielodniowych ciągów.
Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)