Terapia uzależnienia od środków psychoaktywnych - dopalaczy

Image
Dopalacze to psychoaktywne środki chemiczne, które poprzez swoje działanie na organizm człowieka powodują zmiany w jego samopoczuciu oraz zmieniony (zafałszowany) odbiór otaczającej go rzeczywistości. Przyjmowanie tych substancji wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem szybkiego uzależnienia się.

Czym są dopalacze?

Używki i różnego rodzaju dopalacze działają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. Często prowadzą do depresji, a młodzi ludzie uzależnieni od nich często trafiają do ośrodków terapii uzależnień lub na odziały szpitalów psychiatrycznych. Nierzadko zaczyna się niewinnie, ale w krótkim czasie dochodzi do zaawansowanego uzależnienia. Dlatego warto szybko rozpoznać problem i rozpocząć terapię uzależnienia od dopalaczy.

Warto pamiętać, że rzadko zdarza się, aby na opakowaniu umieszczono pełną listę substancji psychoaktywnych zawartych w danym produkcie. Według badań, potencjalnych substancji psychoaktywnych jest ponad 12 tysięcy.
Działanie dopalaczy opiera się na substancjach psychoaktywnych, które wywołują różne efekty zbliżone do działania narkotyków.

Charakterystyka dopalaczy

Skład chemiczny dopalaczy ulega ciągłej zmianie w celu ominięcia zakazów antynarkotykowych. Wraz z wejściem ustawy zabraniającej obrotu konkretną substancją psychoaktywną producenci zamieniają ją na jej analog, czyli substancję, która ma bardzo podobne działanie, a jeszcze nie została zakazana. W Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii rozszerzono definicję nielegalnych substancji psychotropowych, dzięki czemu taki proceder jest niemożliwy. Kolejnym problemem prawnym w Polsce jest fakt, że produkty oficjalnie nieprzeznaczone do spożycia nie podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, co skwapliwie zostało wykorzystane przed producentów rozprowadzających dopalacze jako „produkty kolekcjonerskie”.
Dopalacze (ang. designer drugs) są substancjami psychoaktywnymi, które można kupić w Internecie, w specjalnych sklepach lub bezpośrednio od dealera. Składniki dopalaczy nie zawsze są legalne, a ich pełen skład nieznany, dlatego niejednokrotnie mówi się o przypadkach śmiertelnych po ich zażyciu. Dopalacze cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, która nie ma pełnej świadomości, co przyjmuje.  Często dopalacze stanowią alternatywę dla nielegalnych narkotyków, bowiem w znacznej mierze nie zostały uwzględnione na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i są legalne.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Rodzaje dopalaczy

Rodzaje dopalaczy
Wyróżnia się trzy grupy dopalaczy:
  • susze i kadzidełka (tzw. „spice”) pochodzenia najczęściej roślinnego, których działanie jest zbliżone do marihuany lub opium, np. liście drzewa mitragyna speciosa (stymulują ośrodkowy układ nerwowy), kratom, szałwia wieszcza (wywołuje halucynacje) oraz muchomor czerwony lub plamisty (fly agaric). Zażywa się je za pomocą spalania w fajkach lub skrętach; w ich składzie może znajdować się także kofeina, wanilina, THC, eugenol. Są najbardziej popularną formą dopalaczy w Polsce.
  • tzw. „party pills”, czyli tabletki lub proszek pochodzenia głównie syntetycznego, będące mieszanką halucynogenów, stymulantów, opioidów, empatogenów lub dysocjantów; ich działanie ma być pobudzające i poprawiające nastrój, a także wspomagające przy braku energii; tabletka ecstasy była dawniej „party pill” – obecnie jest zakazana;
  • środki syntetyczne w formie m.in. małych pigułek lub znaczków do lizania, w składzie których jest tylko jedna substancja.
Podstawowym składnikiem dopalaczy jest BZN (benzylopiperazyna), która działa jak amfetamina. BZN powoduje przyśpieszenie tętna, odwodnienie organizmu i prowadzi do uzależnienia. Dopalacze, szczególnie w postaci kapsułek, są zażywane szczególnie przez młodych ludzi w celu wprowadzenia się w stan błogości, nastrój euforyczny oraz do poprawy kondycji seksualnej i fizycznej niezbędnej podczas intensywnych zabaw tanecznych.

Skutki uboczne dopalaczy

Dopalacze do niedawna były legalnie dostępne jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Ze względu na ominięcie przepisów substancje psychoaktywne stały się dostępne dla ludzi, mimo iż ich szkodliwość nie została nawet przebadana. Obecnie obrót dopalaczami stał się zabroniony, dzięki czemu ich dostępność została znacznie utrudniona. Warto pamiętać, że niewinnie wyglądające tabletki mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.
Skutki używania dopalaczy nie są jeszcze do końca zbadane. Skład dopalaczy wielokrotnie ulegał zmianie, dlatego nie wiadomo do końca, jakie są następstwa ich stosowania. Jedno jest pewne – skutki dopalaczy są poważne.

Dopalacze mogą wywołać w zależności od wrażliwości organizmu:

nudności, bóle głowy, zawroty głowy, stany lękowe, bezsenność, drgawki, problemy z oddychaniem, znużenie, urojenia, ataki szału, wysoką gorączkę, nadmierne pocenie się, śpiączkę, wymioty, biegunkę, brązowienie na skórze.

Na temat dopalaczy krąży wiele mitów, w które najczęściej wierzy młodzież i to niestety ta coraz młodsza. Po dopalacze najczęściej sięgają uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież zazwyczaj nie wie, jak działają dopalacze. Te substancje psychoaktywne są łatwe do nabycia, dlatego nawet jeśli wszystkie sklepy sprzedające te specyfiki zostały zamknięte, pozostanie nadal Internet. 

Terapia  uzależnienia od dopalaczy

Terapia uzależnienia od dopalaczy, tak jak terapia każdego innego uzależnienia, wymaga kategorycznego zaprzestania zażywania środków uzależniających. Droga do pokonania nałogu może być długa i żmudna, ale nie niemożliwe. Czasem również potrzebna może być detoksykacja. Dopiero w momencie całkowitego odstawienia można rozpocząć skuteczna terapia. W naszym ośrodku terapii uzależnień nad tym procesem czuwa wyspecjalizowana kadra psychoterapeutów. Aby terapia przyniosła pożądany skutek, ważne jest zaangażowanie osoby uzależnionej, ale również jej rodziny i bliskich. Uczestnicząc w procesie terapii warto korzystać z wszystkich dostępnych form terapii w ośrodku, aby poszerzyć zakres oddziaływań przyczyniający się do zmiany w myśleniu i funkcjonowaniu osoby uzależnionej.

Kto bierze dopalacze?

Coraz częściej słyszy się, jak głównie młodzi ludzie dyskutują o dragach, dropsach, wódce w żelu i dopalaczach. Same dyskusje nie są aż tak groźne. Gorsze jest to, że często młodzież sięga po te środki. Napoje energetyczne i ich skład nie jest im obcy. Znajomość składu chemicznego to dla nich podstawa. Już dzieci niekiedy  w wieku 13-14 lat  wiedzą, jak połączyć substancje, aby uzyskać lepszy „odjazd”, poczucie mocy i siły. 
Jednak sięganie po dopalacze nie jest tylko i wyłącznie domeną nastolatków. Dorosłe osoby również zażywają dopalacze – łącząc je lub zamieniając z innymi substancjami psychoaktywnymi, jak narkotyki, czy alkohol. Dla osoby uzależnionej w pewnym momencie nie ma większego znaczenia jaką substancję przyjmuje, ważne jest aby dała ona pożądany efekt. 

Napoje energetyczne

Dostępne prawie w każdym sklepie i niebudzące najmniejszych podejrzeń, zawierają niewielkie dawki substancji uzależniających. Te substancje to guarana, tauryna, coffeina. Guarana to znany brazylijski afrodyzjak, który pobudza i zwiększa sprawność seksualną. Bezsenność, zaburzenia lękowe i depresja – to stany, do których może doprowadzić zażywanie guarany. Natomiast tauryna poprawia metabolizm na krótki czas oraz daje przypływ energii. Niestety, po pewnym czasie prowadzi do wyczerpania psychicznego i fizycznego oraz do depresji. Znane są przypadki osób, u których po odstawieniu napojów energetycznych, zaobserwowano typowe objawy abstynencji, jak np.: drgawki, mdłości, osłabienie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, inne dolegliwości związane z odstawieniem używki.

Dlaczego dopalacze dopuszczane są do sprzedaży?

Koncerny szybko zmieniają składy swoich produktów, a prawo nie nadąża umieścić ich na liście substancji zakazanych. Takie substancje psychoaktywne mogą spowodować wielkie spustoszenie w organizmie człowieka. Przykładem może być psychoaktywna substancja stymulująca, której nadużywanie daje podobne objawy, jak amfetamina.
Tak, jak kiedyś na reklamę papierosów i alkoholu, tak i dziś na reklamę używek wydawane są miliony. Jednak możemy się bronić przed wielkimi koncernami produkującymi dane produkty i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy czytać etykietki zamieszczone na produktach i nie kupować tych, które zawierają szkodliwe substancje, a przede wszystkim należy uświadomić młodych ludzi o szkodliwości tych substancji. Jeśli chcesz rozpocząć terapię uzależnienia od dopalaczy, zgłoś się do naszego ośrodka, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej. 
Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)