Detoks narkotykowy

Image
Pierwszym i zarazem niezwykle ważnym krokiem na drodze do uwolnienia się od uzależnienia od substancji psychoaktywnych jest detoks narkotykowy. Proces ten pozwala w bezpieczny sposób przerwać ciągi narkotykowe, a także przywrócić równowagę w wyniszczonym organizmie. To w wielu przypadkach doświadczenie, po którym osoby uzależnione decydują o stałym odstawieniu substancji odurzających i rozpoczęciu świadomej terapii. Prywatny detoks narkotykowy w naszym ośrodku na Kaszubach to pierwszy stopień do odzyskania siebie. 

Detoks narkotykowy: Kaszuby – czym jest detoksykacja?

Organizm uzależniony od stałego dostarczania środka odurzającego, wraz z biegiem czasu przystosowuje się do niego, dlatego po pewnym okresie nie jest w stanie funkcjonować bez używki. Ten typ uzależnienia należy zwalczać poprzez profesjonalną detoksykację narkotykową. Dzięki niej możliwe jest przerwanie ciągu, co w rezultacie przyczynia się do tego, że gdy pacjent odzyska siły, może rozpocząć właściwą terapię – opartą na świadomym procesie rozpoznania i zwalczania przyczyny problemu.

Detoksykacja narkotykowa jest przeprowadzana zwykle u osób, które nie są w stanie samodzielnie odstawić używki. Należy jednak pamiętać, że proces ten odbywa się wyłącznie na przystosowanych do tego celu placówkach, pod opieką uprawnionych do tego osób i bardzo często stosuje się go w celu ratowania życia pacjenta – nie jest on elementem psychoterapii. Takie odtruwanie organizmu może stanowić istotny element walki o nowe życie bez uzależnień, ponieważ pacjent dopiero po detoksie narkotykowym jest w stanie obiektywnie spojrzeć na swoją sytuację i podjąć terapię.

Na czym dokładnie polega odtrucie od narkotyków w naszym ośrodku na Pomorzu?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że detoks narkotykowy to proces nieco bardziej skomplikowany od alkoholowego. W przypadku pacjentów uzależnionych od narkotyków na początku należy stwierdzić, jakie substancje psychoaktywne mogą znajdować się w ich organizmie. Najlepiej (dla efektów leczenia), gdy osoba uzależniona przyjmowała tylko jeden środek, jednak na ogół takie przypadki należą do rzadkości.

Po przyjęciu na detoksykację pacjent jest poddawany badaniom mającym na celu określenie jego stanu psychicznego oraz fizycznego. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz dobiera odpowiednie środki farmakologiczne, które złagodzą skutki odstawienia narkotyku (głód narkotykowy).

W trakcie detoksu narkotykowego pacjentowi są poddawane leki:

  • przeciwbólowe,
  • uspokajające,
  • nasenne,
  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
  • przeciwgorączkowe,
  • na skurcze mięśni,
  • witaminowe i mineralne, które mają za zadanie wznowienie właściwego funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Odtruwanie narkotykowe Pomorskie – dlaczego jest tak ważne?

Zażywanie narkotyków może prowadzić do licznych poważnych i negatywnych skutków zdrowotnych, zarówno krótko- jak i długotrwałych. Narkotyki różnią się pod względem składu chemicznego i działań, więc skutki zdrowotne mogą być inne w zależności od rodzaju zażywanej substancji. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z zażywaniem narkotyków i podjąć decyzję o detoksie jak najszybciej.

Skutki zażywania substancji psychoaktywnych są rozległe i dotykają każdej sfery życia – od relacji rodzinnych, przez samoocenę, aż po konsekwencje zdrowotne, do których możemy zaliczyć między innymi:

  • zatrucia i przedawkowanie – zażywanie narkotyków, zwłaszcza w dużych ilościach, prowadzi do zatrucia a czasem nawet do przedawkowania, co stanowi poważne zagrożenie życia. Przedawkowanie może prowadzić do utraty przytomności, trudności w oddychaniu, spadku ciśnienia krwi i śmierci,
  • problemy z układem sercowo-naczyniowym – wiele narkotyków, takich jak kokaina, metamfetamina i amfetamina zwiększają ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego, arytmii serca i zawałów,
  • uszkodzenia narządów wewnętrznych – zażywanie narkotyków prowadzi także do uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza w przypadku narkotyków wziewnych lub zastrzyków. Dochodzi do uszkodzeń wątroby, nerek, płuc i innych narządów,
  • problemy z układem oddechowym – palenie narkotyków, takich jak np. marihuana, powoduje problemy z układem oddechowym. Mogą to być przede wszystkim: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma czy zwiększone ryzyko wystąpienia raka płuc,
  • problemy psychiczne – substancje psychoaktywne mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Powodują lęki, depresję, psychozy, halucynacje i inne zaburzenia psychiczne.

Objawy głodu narkotykowego – pomożemy Ci zwalczyć skutki zespołu abstynencyjnego

Celem odtruwania w naszym ośrodku jest złagodzenie skutków pojawiających się po odstawieniu narkotyków, czyli objawów zespołu abstynencyjnego. Długotrwałe zażywanie substancji uzależniającej powoduje, że organizm przyzwyczaja się do niej, przez co potrzebuje jej do codziennego funkcjonowania mimo tego, że jednocześnie jest przez nią wyniszczany.

Objawy zespołu abstynencyjnego w przypadku uzależnienia od narkotyków mogą być bardzo różnorodne i nasilone, w zależności od rodzaju narkotyku, stopnia uzależnienia, dawki, czasu trwania uzależnienia i ogólnego stanu zdrowia chorego.

Przy odstawieniu substancji odurzających możemy zauważyć objawy fizyczne i psychiczne zespołu abstynencyjnego, takie jak między innymi:

  • silna chęć zażycia narkotyku,
  • rozdrażnienie i drażliwość,
  • niemożność przeżywania pozytywnych uczuć,
  • problemy ze snem, w tym bezsenność lub nadmierna senność,
  • ból mięśni i stawów,
  • ogólne mocne osłabienie organizmu,
  • zawroty głowy i nudności,
  • bóle brzucha i problemy żołądkowe,
  • drgawki lub drżenia rąk,
  • zwiększona potliwość,
  • objawy grypopodobne, takie jak katar, kaszel i ból gardła,
  • lęk, niepokój i napady paniki,
  • depresja i myśli samobójcze,
  • przygnębienie i uczucie pustki,
  • problemy z koncentracją i zaburzenia myślenia,
  • wzmożona agresja i nadaktywność lub nadmierna senność.

Objawy zespołu abstynencyjnego są bardzo uciążliwe i prowadzą do silnego dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Organizm osoby uzależnionej odbiera te konsekwencje zdrowotne jako bodziec do zażycia narkotyku ponownie, aby złagodzić  abstynencję. To jest jeden z głównych powodów, dla których uzależnienie od narkotyków jest trudne do samodzielnego przezwyciężenia.

W naszym ośrodku terapii uzależnień ROKA położonym na Kaszubach detoks od narkotyków przebiega zarówno przy wsparciu medycznym w objawach fizycznych, jak i wsparciu terapeutycznym w tym trudnym momencie. Wzmocnienie psychiczne podczas detoksu to solidne fundamenty do dalszej terapii.

Detoks narkotykowy: Pomorskie – co po odtruwaniu?

Należy pamiętać, że detoksykacja sama w sobie nie stanowi formy terapii i nie pozwala wyleczyć nałogu narkotykowego. Nie jest to zatem działanie mające na celu psychologiczne, behawioralne oraz społeczne rozwiązanie problemu uzależnienia. Jej głównym zadaniem jest oczyszczenie krwiobiegu z toksyn, a następnie uzupełnienie poziomu elektrolitów i przywrócenie prawidłowej gospodarki pod względem metabolicznym. Fachowo dobrane środki farmakologiczne pozwalają zminimalizować objawy zespołu abstynencyjnego i przetrwać pacjentowi ten wyjątkowo trudny moment tuż po odstawieniu środków odurzających.

Po udanej i prawidłowo przeprowadzonej detoksykacji narkotykowej organizm pacjenta jest czysty, a funkcje fizjologiczne powoli wracają do normy. Trzeba jednak pamiętać, że stan psychiczny takiej osoby może być wciąż niestabilny. Dlatego po odtruwaniu najlepiej pozostać w naszym ośrodku i skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej, która może być prowadzona zarówno w formie spotkań indywidualnych, jak i grupowych. Oferujemy pomoc doświadczonych terapeutów oraz skuteczne formy psychoterapii, dzięki której uzależniony odkryje źródło swoich problemów. Znając przyczynę skłonności do uzależnień znacznie łatwiej zaakceptować chorobę, co jest znaczącym krokiem dla dalszej terapii i całkowitej abstynencji.


Detoks narkotykowy – szansa na nowe życie

Wielu uzależnionych nawet w ostatnich fazach choroby uważa, że nie ma powodu, aby udać się na odwyk narkotykowy. Ciągi, w których chory codziennie zażywa narkotyki, systematycznie się wydłużają, a taka osoba zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Celem jej życia stają się substancje uzależniające oraz zdobycie pieniędzy, które pozwolą na zakup jeszcze jednej porcji narkotyku. Substancje odurzające niszczą nie tylko samego chorego, ale także jego rodzinę i przyjaciół. Pojawienie się osób uzależnionych w grupie oddziałuje bowiem na wszystkich jej członków i prowadzi do licznych konfliktów.

Dlatego też podjęcie decyzji o detoksykacji nie jest proste, a uzależniony często nie jest w stanie podjąć tej decyzji sam. Ważne jest wsparcie bliskich, którzy pomogą podźwignąć się z dna i pokażą choremu, że jeszcze nie wszystko stracone. Nasi terapeuci wspierają uzależnionego oraz jego najbliższych na każdym etapie terapii. Zadzwoń do nas! To kilka minut, które mogą odmienić życie Twoje i Twojej rodziny!

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)