Terapia uzależnień od alkoholu

Image
Temat alkoholizmu coraz częściej poruszany jest w sferze publicznej. Nadużywanie alkoholu to problem, który pojawia się we wszystkich grupach społecznych – bez względu na miejsce zamieszkania, status, zamożność, wykształcenie czy wiek. Pamiętajcie jednak Państwo, że szanse na wyjście z nałogu są równe dla wszystkich. Tutaj bowiem liczy się determinacja i natychmiastowa reakcja – terapię należy rozpocząć jak najszybciej, na przykład od bezpłatnych konsultacji z naszym ośrodkiem.

Alkoholizm – kogo dotyka?

Uzależnienie od alkoholu występuje w takim samym stopniu u osób dobrze sytuowanych, na wysokich, szanowanych stanowiskach, jak i zmagających się z bezrobociem czy o niższym statusie społecznym. To problem ludzi wykształconych, doktorów, profesorów oraz tych bez ukończonej szkoły lub uczelni. W tym przypadku nie ma reguły, lecz liczą się indywidualne czynniki, takie jak radzenie sobie ze stresem i kontrolowanie swoich działań. Alkoholizm często powoduje wykluczenie ze społeczeństwa osób uzależnionych. Przyczynia się to do dalszej degradacji i pogrążania się w nałogu. Choroba alkoholowa to niemal ciągła, fizyczna chęć spożywania napojów zawierających tę substancję, ale przede wszystkim silne uzależnienie psychiczne.

Uzależnienie od alkoholu terapia (województwo pomorskie) – jak ją rozpocząć?

Uzależnienie od alkoholu to choroba, którą ciężko pokonać w pojedynkę, a jej konsekwencje często prowadzą do śmierci. Stres, smutek, odrzucenie i pojawiająca się agresja to częste objawy informujące o potrzebie podjęcia konkretnych działań w kierunku zatrzymania rozwoju choroby i następstw z niej wynikających.

Skuteczność terapii uzależnienia zależy od podjęcia samodzielnej decyzji i chęci zmiany swojego dotychczasowego życia. Duże znaczenie ma wsparcie najbliższych oraz próba wspólnego wyjścia z nałogu. Cały proces z uwagi na silne zatrucie organizmu przez związki chemiczne zawarte w alkoholu, często wymaga na początek odtrucia organizmu przy wsparciu farmakologii i konsultacji medycznej osoby uzależnionej. Powinna przejść ona przez tak zwany detox.

Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Uzależnienie od alkoholu – kiedy można je rozpoznać?

Analizując, czy doszło do uzależnienia od alkoholu, bardzo ważne jest zidentyfikowanie u siebie pewnego zespołu objawów. O alkoholizmie można bowiem mówić, gdy w okresie ostatnich 12 miesięcy pojawiły się minimum trzy z poniższych dolegliwości:

  • głód alkoholowy, czyli bardzo silna, trudna do pokonania chęć spożywania alkoholu,
  • picie alkoholu, by złagodzić lub nie doprowadzić do alkoholowego zespołu abstynencyjnego i odczuwanie zadowalających efektów takiego postępowania,
  • objawy abstynencyjne obejmujące między innymi drżenie mięśniowe, nadciśnienie, nagłe, przyśpieszone bicie serca (tachykardię), nudności, wymioty oraz towarzyszące temu biegunki, zaburzenia snu, w tym insomnia (bezsenność), rozszerzenie źrenic, suchość śluzówek, wzmożona potliwość, drażliwość, lęki i złe samopoczucie psychiczne,
  • znacznie zwiększona tolerancja alkoholu – ta sama dawka nie przynosi oczekiwanego efektu, stąd też pojawia się potrzeba spożywania większych ilości dla wywołania zadowolenia z upojenia,
  • zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców, czyli na przykład rozpoczynanie spożywania od określonego rodzaju alkoholu z wcześniej wyznaczonym już celem,
  • rosnące zaniedbywanie swojego hobby lub innych przyjemności i czynności niż picie alkoholu,
  • brak zdolności do kontrolowania ilości spożytego alkoholu – występują tutaj problemy w odmawianiu picia lub w zakończeniu jego spożywania, a także brak kontroli nad przyjmowanymi ilościami, nawet jeśli wcześniej osoba zarzekała się, iż wypije mniej,
  • spożywanie alkoholu, pomimo powszechnej świadomości o jego wyjątkowo negatywnym wpływie na zdrowie.

Pamiętajcie Państwo, iż wraz z uznaniem swojego uzależnienia od alkoholu rozpoczyna się droga do skutecznej terapii. Warto więc bacznie obserwować postępowanie bliskich lub swoje i w razie niepokoju, zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Image

Fazy uzależnienia od alkoholu:

  • Faza wstępna (prealkoholowa)rozpoczyna się od picia alkoholu zgodnie z obowiązującymi konwenansami. W tym czasie odkrywa się przyjemność ze spożywanego alkoholu, czyli na przykład poprawę humoru w chwilach spadku nastroju. Może trwać ona kilka miesięcy lub nawet i lat.
  • Faza ostrzegawcza zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych – palimpsestów.
  • Faza krytyczna to utrata kontroli nad piciem.
  • Faza przewlekławystępuje wraz z pojawieniem się wielodniowych ciągów alkoholowych.

Terapia uzależnienia od alkoholu w Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA (Kaszuby)

Terapia uzależnień od alkoholu w Ośrodku ROKA na Kaszubach ma na celu odseparowanie się od swojego codziennego otoczenia. W ten sposób będzie Państwu łatwiej w spokoju skoncentrować się na sobie i utrzymać abstynencję. Podejmując walkę z uzależnianiem od alkoholu, macie Państwo gwarancję pracy ze specjalistami. Pomogli oni już wielu osobom wyjść z nałogu, ponieważ mają obszerną wiedzę oraz doświadczenie. Podjęcie decyzji wiążącej się z zerwaniem z uzależnieniem będzie przełomowym momentem w życiu – zarówno Państwa, jak i bliskich. Wybierając Ośrodek ROKA, wspólnie odkryjemy podłoże problemu, czyli niekontrolowanego spożywania alkoholu. Nauczymy radzić sobie ze stresem, jakiego doświadcza się w codziennym życiu, a także odbudujemy wiarę w swoje możliwości i poczucie własnej wartości.

Jak wygląda terapia alkoholizmu w Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach?

W Ośrodku ROKA oprócz odtrucia alkoholowego pokazujemy, jak poradzić sobie z nałogiem w życiu codziennym. Naszą pracę opieramy o dialog, budowanie motywacji poprzez zmianę myślenia na podstawie zalet i mocnych stron osoby uzależnionej. Jest to program o dużej efektywności. Jednakże warunek jest jeden – należy wykazać zaangażowanie, silną wolę i zaufać ekspertom. Proponujemy kompleksową terapię alkoholową. Składa się ona z takich elementów, jak konsultacje ze specjalistami, zajęcia terapeutyczne, warsztaty kreatywne oraz detoks alkoholowy – odtrucie alkoholowe.

Ponadto naszym celem jest dzielenie się z osobami uzależnionymi oraz z ich bliskimi informacjami dotyczącymi terapii nałogu od alkoholu.

Alkoholizm – terapia grupowa i inne metody walki z uzależnieniem na Pomorzu

W Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu mają możliwość korzystania ze spotkań w grupach wsparcia. Dają one przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami i wzajemnego motywowania się w otoczeniu osób zmagających się z podobnym problemem. Ma to kluczowe znaczenie dla zrozumienia problemu. Wszystko to odbywa się pod opieką specjalistów – psychoterapeutów oraz trenerów.

Oferujemy także terapię indywidualną. Prowadzona jest ona również przez doświadczonych ekspertów. Indywidualne spotkania pozwalają na głębsze zrozumienie podłoża uzależnienia oraz opracowanie strategii radzenia sobie po odstawieniu alkoholu. 

W Ośrodku ROKA stawiamy na kompleksowe podejście, łącząc wsparcie grupowe z indywidualnym, aby każdy mógł znaleźć drogę do zdrowia dostosowaną do swoich potrzeb.

Uzależnienia od alkoholu – terapia na Kaszubach w otoczeniu natury

Ośrodek Terapii Uzależnień ROKA jest położony na Kaszubach. Otaczają go niezwykle malownicze lasy i jeziora. Takie warunki są idealne dla osób uzależnionych poszukujących uziemienia i spokoju. Lokalizacja pozwala na oderwanie się od zgiełku miasta, który nie zawsze sprzyja skupieniu na własnym zdrowiu i procesie walki z nałogiem.

Jak wspomnieliśmy, podstawowa terapia dla alkoholików w Ośrodku ROKA skupia się na psychoterapii grupowej oraz indywidualnej. W otoczeniu natury ma się szansę na wyciszenie, refleksję i skoncentrowanie się na swoich potrzebach, co jest kluczowe w dążeniu do trzeźwości. Z dala od codziennych wyzwań i pokus dla osób nietrzeźwych, można znaleźć przestrzeń do głębokiej pracy nad sobą i swoim uzależnieniem.

Na co mogą liczyć osoby uzależnione w Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach?

Osoby uzależnione, decydujące się na pobyt w Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach, mogą liczyć na kompleksową opiekę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego. Oferujemy zarówno profesjonalną opiekę, jak i wsparcie psychologiczne.

Ponadto osoby przebywające w ROKA otrzymują zwolnienie lekarskie na czas trwania terapii, co umożliwia pełne skupienie się bez dodatkowego stresu związanego z obowiązkami zawodowymi. Ośrodek zapewnia też całodobową opiekę. Co ważne, do skorzystania z naszych usług nie jest wymagane skierowanie, co znacząco ułatwia dostęp do terapii.

Co więcej, osoby mają do dyspozycji na przykład siłownię oraz rowery. Pozwala to na dbanie o kondycję fizyczną i zdrowie. Dodatkowo dostępne są różnorodne formy rekreacji, takie jak piłkarzyki, stół do tenisa stołowego oraz grill, które pomagają w budowaniu relacji między podopiecznymi oraz w efektywnym wykorzystaniu czasu wolnego.

Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)