Terapia uzależnia od hazardu

Image
Uzależnienie od hazardu jest o tyle niebezpieczne, że w początkowej fazie traktujemy je jako rozrywkę. Zabicie nudy wieczorem, kupno kolejnej zdrapki, obstawienie zakładu to mały wydatek 2-3 zł, a spotkanie ze znajomymi i gra w karty na pieniądze pozwalają na podjęcie kolejnej rywalizacji i dostarczają nam emocji związanych z wygraną. Taki sposób spędzania wolnego czasu to najprostsza droga do uzależnienia.

Terapia uzależnienia od hazardu

Pracujemy w oparciu o Twoje zasoby, mocne strony a to dzieje się poprzez zmianę Twoich nawyków. Czas w trakcie terapii uzależnienia od hazardu jest czasem maksymalnie zorganizowanym, obok intensywnych zajęć jest czas rekreację. Jak w przypadku każdego uzależnienia tylko samodzielne zauważenie problemu i chęć podjęcia terapii uzależnienia od hazardu umożliwi powrót do równowagi i satysfakcji z życia. Im wcześniej zauważysz problem u siebie, tym szybciej dasz sobie szansę otrzymania profesjonalnej pomocy i tym łatwiej Ci będzie wyjść z nałogu, a jego skutki nie będą tak dramatyczne dla Ciebie i Twoich bliskich. W Ośrodku Terapii Uzależnień ROKA na Kaszubach  nasi doświadczeni terapeuci w trakcie codziennych zajęć będą usiłować odnaleźć powody, które popychają Cię do grania.

Jak rozwija się uzależnienie hazardu?

Problem kształtuje się powoli i niezauważalnie aż wreszcie powoduje, że człowiek wpada w pułapkę bezsilności, braku energii życiowej, niewyobrażalnych długów a przede wszystkim w szpony życia w oparciu o kłamstwo. Uzależnienie od hazardu jest chorobą, która pociąga konsekwencje nie tylko dla samego hazardzisty, ale też dla najbliższych. Uzależnieniu od hazardu towarzyszą silne stany depresyjne, myśli samobójcze a z tym bez pomocy specjalistów trudno jest sobie poradzić. Nasz Ośrodek terapii uzależnień na podstawie wieloletnie doświadczenia pomaga wyjść z tej matni. W terapii uzależnienia od hazardu opieramy się na sprawdzonych, efektywnych formach terapii krótkoterminowej.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Patologiczne (chorobowe) granie definiowane jest przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako „nienormalne zachowanie lub utrata kontroli nad popędami” i opisane w następujący sposób: „Zaburzenie polega na częstym, powtarzającym się uprawianiu hazardu, który zaczyna kontrolować życie chorego i prowadzi do zaniedbania jego społecznych, zawodowych i rodzinnych zobowiązań”. Również oddzielne od hazardu jest granie z zaburzeniem osobowości, charakteryzujące się lekceważeniem społecznych zobowiązań i zanikiem uczuć, co szczególnie często zdarza się wśród więźniów. Patologiczna gra wyróżnia się często przewlekłą i nasilającą się skłonnością do hazardu, pomimo negatywnych społecznych konsekwencji, takich jak zadłużenie, rozpadające się życie rodzinne oraz zaniedbanie obowiązków zawodowych. Aby móc mówić o patologicznej grze, w ciągu roku muszą wystąpić co najmniej dwa epizody patologicznej gry. Każde z powyżej opisanych kwalifikuje się do podjęcia terapii uzależnienia od hazardu, które powinno być wprowadzone możliwie jak najszybciej.
Zrób ten jeden mały krok
i skontaktuj się z nami

Zrób sobie test

Aby sprawdzić, czy możesz być uzależniony od hazardu, wykonaj poniższy test. Zawiera 19 pytań, na które odpowiadasz tak lub nie. Jeżeli na siedem lub więcej pytań odpowiesz tak, uzależnienie od hazardu może być twoim problemem.

  1. Czy grałeś kiedyś do momentu, kiedy przegrałeś wszystkie swoje pieniądze?
  2. Czy pożyczyłeś kiedyś pieniądze na hazard?
  3. Czy wziąłeś kiedyś pożyczkę z powodu hazardu lub na hazard?
  4. Czy często grasz dłużej, niż planowałeś lub przekroczyłeś limit wydatków, jakie przeznaczyłeś wcześniej na grę?
  5. Myślałeś kiedyś o nielegalnym zdobyciu pieniędzy?
  6. Czy często myślisz o hazardzie?
  7. Ukradłeś kiedyś pieniądze na hazard?
  8. Czy ciężko ci skupić się nad czymś innym niż hazard?
  9. Czy jesteś nerwowy lub agresywny, kiedy nie możesz grać?
  10. Czy normalne życie wydaje ci się nudne w porównaniu z hazardem?
  11. Czy twoje zainteresowanie życiem osobistym zmalało?
  12. Czy grasz, żeby odegrać straty?
  13. Czy ukrywasz przed rodziną, jak dużo grasz i ile przegrałeś?
  14. Czy zdarza ci się mieć wyrzuty sumienia po zakończeniu gry?
  15. Czy zdarzyło ci się kontynuować grę pomimo świadomości tego, że może to zaszkodzić tobie lub zranić twoich najbliższych?
  16. Grałeś kiedyś w celu poprawy humory i uniknięcia problemów?
  17. Czy hazard wywołał kłótnie w twojej rodzinie?
  18. Czy zdarzyło ci się opuścić zajęcia lub nie iść do pracy z powodu gry?
  19. Rozważałeś kiedyś lub próbowałeś popełnić samobójstwo z powodu twoich problemów z hazardem?

Jak radzić sobie z uzależnieniem od hazardu?

  • Najpierw należy sprawdzić, czy gra niesie ze sobą przesłanki zmian chorobowych. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do fachowców zajmujących się diagnozą i terapią uzależnienia od hazardu.
  • Potem musi się zdecydować na otwartą lub zamkniętą terapię. Jeżeli nie ma problemów z życiem społecznym, a uzależnienie nie rozwinęło się znacznie, wtedy zaleca się wizytę w ośrodku terapii uzależnień lub u psychologa zajmującego się tą problematyką.
  • Jeżeli osoba uzależniona od hazardu ma również problemy z alkoholem, narkotykami lub innymi środkami odurzającymi, należy bezwzględnie podjąć terapię w ośrodku stacjonarnym terapii uzależnień.
  • Zaprzestanie grania, które ma miejsce podczas terapii to tylko część terapii. Każdy uzależniony od hazardu zobowiązuje się do zaprzestania gry. Ale ograniczenie gry na ogół nie wystarcza.
  • W terapii najważniejsze jest znalezienie prawdziwego podłoża uprawiania hazardu i przekonanie się  do zmiany sposobu myślenia i opracowanie wspólnie z nim planu wyjścia z kryzysu. Wszystkie problemy hazardzisty powinny być rozwiązywane na płaszczyznach powrotu do stanu własnej równowagi emocjonalnej i społecznej.
  • Niezwykle ważna jest również pomoc hazardziście w zakresie przygotowania planu spłacenia długów (jeżeli takie posiada). Nie wolno tego problemu ignorować. Terapia uzależnienia od hazardu powinno odbywać się z zaangażowaniem członków rodziny, którzy akceptując długi, nie wyręczają go w ponoszeniu odpowiedzialności za jego czyny.
Image
ROKA Ośrodek Terapii Uzależnień na Kaszubach
Łebieńska Huta, ul. Wczasowa 27
84-217 Szemud (województwo pomorskie)